پیرامون خبرها و شایعات جدید در خصوص رجیسترار دامنه های بین المللی (ریسلو)

19 Jul 2017

طبق اطلاع رسانی های جدیدی که توسط رجیسترار ثبت دامنه (ریسلو) ارسال شده است، اخبار و شایعات بسیاری از جمله "محدودیت هایی برای دامنه های بین مللی توسط ایرانیان ایجاد خواهد شد"، "تحریم جدید ریسلو"، "عدم امکان ثبت و تمدید و انتقال دامنه ها" و موارد دیگری که باعث ایجاد رعب و وحشت برای تمامی کاربرانی که دارای دامنه بین المللی در این رجیسترار می باشند شده است.

کاربرانی که از قبل در این حوضه فعال بودند حتما در خاطر دارند که حدود 3 سال پیش تمام شرکتهای ایرانی با رجیسترار بسیار خوب ریسلر کلاب همکاری می کردند که شرکتی هندی بود و هیچ مشکلی هم با ایرانی ها نداشت اما طی تغییر و تحولاتی که در این شرکت انجام شد بخش اعظم سهام این شرکت به آمریکایی ها منتقل شد و ایران وارد لیست تحریم شرکت ریسلر کلاب شد و برای ایرانی ها مقصدی اجباری با نام ریسلو تعریف شد، اما از ابتدا هم ریسلو مقصد باب میل ما نبود و تنها جهت تحمیل نشدن هزینه انتقال برای کاربران بود که به ناچار کاربران را به این شرکت منتقل نمودیم. ریسلو شرکتی که حتی پلتفرم آنلاین سرویس دهی آن بقدری باگ داشت که با افزودن تیم ساپورت بسیار ضعیف آن کلافگی بی پایان را برای مشتریان خود بوجود آورده بود. کاربران ایرانی با وجود کاستی های بسیاری که این رجیسترار داشت اهم از عدم پشتیبانی صحیح و به جا، امکانات بسیار پایین حتی در سطح اولیه مانند هویز پرایویسی، قفل دامنه (که البته جدیدا اضافه کرده است!) با این رجیسترار به اجبار کنار آمده بودند ولی با شرایط جدیدی که این رجیسترار برای کار کردن با کاربران ایرانی، ایجاد کرده است شرایط را سخت می کند اما قطع به یقین به این معنا نیست که همه دامنه های کاربران ایرانی از دسترس خارج و یا مشکلات جدی برای آنها ایجاد خواهد شد.

طی مکاتبات متعددی که با شرکت ریسلو جهت شفاف سازی این مورد جهت آسودگی خیال کاربران انجام شده است در مورد این واقعیت، سوال ها و نگرانی های کاربران به اطلاع می رساند که شرایط جدید شرکت ریسلو برای کاربران ایرانی آنطور که مطرح شده است نمی باشد و واقعیت این مطلب بدین صورت هست که کاربرانی که با مشخصات ایرانی دامنه خود را ثبت نموده اند تا 3 ماه از تاریخ این اطلاعیه امکان تمدید را بدون هیچ مشکلی خواهند داشت، ولی برای کاربران و نمایندگانی که با مشخصات ایرانی پنل دارند از تاریخ 18 جولای، فقط امکان ثبت دامنه جدید را نخواهند داشت و هیچ اختلالی در دامنه هایی که از قبل توسط کاربران ایرانی ثبت شده است وجود نخواهد داشت. تمامی دامنه ها تا 3 ماه بصورت عادی و با قیمت نرمال امکان تمدید را خواهند داشت و بعد از آن نیز باز هم مشکلی در تمدید نخواهند داشت و تنها تمدید با قیمت خیلی بالاتر خواهد بود. از این رو کاربران گرامی به شایعات و مواردی که در این مورد مطرح شده است توجه نکنید و اطمینان داشته باشید دامنه ها در اولین فرصت به رجیسترار جدیدی که توسط جومینا هاست انتخاب شده است منتقل خواهند شد.

همچنین از چند ماه قبل با رجیسترارهای بین المللی بسیار زیادی بصورت حضوری و غیرحضوری در این خصوص جلسات و مکاتباتی داشتیم، که بیشتر از 2 ماه می باشد، با یک رجیسترار بسیار قدرتمند با قیمت رقابتی به توافق نهایی رسیدیم و ثبت دامنه های بسیار زیادی نیز در این مدت از طریق همین رجیسترار انجام شده است. این اطمینان خاطر به همه کاربران عزیز داده می شود که در این خصوص با تدابیر اندیشیده شده توسط جومینا هاست جای هیچ گونه نگرانی نیست.


در این راستا به جهت آسودگی نمایندگان نیز تدابیری در نظر گرفته شده است، که کاربران بدون هیچ مشکلی در کمترین زمان و بدون هیچ دردسری بتوانند دامین کاربران خود را به پلتفرم جدید انتقال دهند.

  از عمده امکانات این رجیسترار جدید که همواره مورد درخواست کاربران ایرانی برای دامنه های بین المللی نیز بوده DNS Sec، اسپم فیلتر، هویز پرایویسی می باشد.

همچنین در این رجیسترار جدید تایید دامنه های بین المللی مانند ریسلو نیست بلکه در همان لحظه ثبت، فعال شده و قابل استفاده می باشد. برای تایید ایمیل کاربر نیز فرصتی چند روزه ارائه می شود تا در این مدت احراز هویت ایمیل کاربر ثبت کننده انجام گیرد و در صورت عدم تایید و احراز هویت، دامنه موقتا غیرفعال خواهد شد تا ایمیل کاربر تایید گردد. همچنین امکان ارسال مجدد ایمیل جهت تایید توسط کاربر را نیز دارا می باشد و به طور کلی دارای امکانات کامل یک رجیسترار استاندارد بین المللی می باشد.

به طور خلاصه هیچ اتفاقی برای دامنه های موجود در ریسلو نخواهد افتاد و جومینا هاست در حال فراهم آوردن زیرساخت های لازم جهت رفع همیشگی این مشکل می باشد و بزودی اطلاع رسانی های آتی نیز در این خصوص ارسال خواهد شد، راه حلی که در حال فراهم آوردن زیرساخت های آن هستیم فراتر از یک انتقال ساده به رجیسترار دیگر بوده و انشاالله برای همیشه این مشکل را برای کاربران ایرانی رفع خواهیم نمود.

با آرزوی بهترین ها برای شما